Zdraví

Jak jsme na tom se svým zdravím.

Když nevíte kudy kam ...
Zuby Opary, afty, parodontóza Cestovní nevolnost Fobie
Erekce Gynekologické záněty Bolesti zad Hemoroidy
Chřipka Pálení žáhy Kašel Rakovina plic
Migréna Spánek Oči a jejich problémy Plíseň na nohou
Rýma Řídnutí kostí Průjem Krevní tlak
Urologické potíže Potíže s kůží Zácpa Žlučník
Nádorová onemocnění Vitamíny První pomoc Angína

10 varovných symptomů Vašeho těla


Modrá smrt - Blue Death:

"Identifikovali jsme cesty, jimiž se šíří smrt. Jde o způsob, jak se buňky navzájem informují o tom, že tělo už není naživu. Je to jako modrý Smrťák: modré záření jde ve stopách smrti, dokud z těla nezmizí veškeré stopy života," vysvětlil dramaticky profesor David Gems z University College v Londýně.

Smrt začíná v buňkách
Britští biologové sledovali, jak vypadá umírání, a smrt také vyfotografovali a natočili.
Na škrkavkách, což jsou oblíbení pokusní laboratorní červi, pozorovali, jak v okamžiku smrti začnou umírat i jednotlivé buňky. Spouští to chemickou řetězovou reakci, která vede k rozpadu vazeb mezi buňkami a urychlení celkového zániku organismu. Modré záření je způsobené nekrózou, která ničí v těle vápník. Dosud se soudilo, že se jedná o lipofuscinu, který se v těle shromažďuje s přibývající molekulární zátěží. Nyní to ale vypadá, že modré záření spíš způsobuje kyselina anthranilová. Podle doktora Gemse proces umírání funguje u červů i u savců shodně. Proto jsou nové výzkumy tak důležité, neboť mohou vést k novým dalekosáhlým poznatkům i pro člověka. Vědcům se totiž zároveň podařilo přenašeče informací smrti zablokovat - a tím umírání organismu zastavili. Do zbytku těla se informace o smrti nedostala a škrkavka tak žila dál. "Podařilo se nám tak na nějakou dobu oddálit smrt způsobenou například infekcí, ale u smrti vysokým věkem to už nefungovalo," upozornil doktor Gems. Ukázalo se tedy, že smrt "věkem" od ostatních způsobů smrti nějak liší. V tom právě je podle šéfa vědeckého týmu největší význam výzkumu: "Zjistili jsme, že smrt není jen jednoduchý následek opotřebení molekul v těle. Celý proces je podstatně složitější."

Kdy končí život člověka?
Vědci už dlouho volají u člověka po přesnějším stanovení podmínek, kdy je možno jej prohlásit za mrtvého. Po pěti minutách bez přístupu kyslíku nastává nenávratné poškození mozku. Ovšem pak existují stovky a tisíce případů, kdy pacientům ležícím na ARO fungují místo plic a srdce pouze přístroje. V takových případech právě lékaři používají koncept mozkové smrti. K tomu je třeba provést neurologické testy, aby se zjistilo, zda mozek vykazuje nějakou aktivitu. Mozek, který přestane dostávat obvyklou dávku kyslíku, se však "nevypne" okamžitě. Nejdřív jen přejde pouze do jakéhosi stavu hibernace, tvrdí jeden z nejuznávanějších odborníků na toto téma doktor Sam Parnia, ředitel výzkumu resuscitace na Stony Brook Univerzity v New Yorku. Smrt tak není jediným okamžikem, ale hranicí, která se navíc s novými výzkumy stále posouvá.Index mizérie v EU (rok 2014)

1. Německo 7,62    10. místo ve světě
2. Rakousko 7,63    11. místo
3. Švédsko 9,01    13. místo
4. Nizozemsko 9,94    19. místo
5. Česko 10,76   21. místo ve světě
6. Dánsko 10,96    22. místo
7. Velká Británie 11,03    23. místo
8. Finsko 11,79    28. místo
9. Belgie 12,22    30. místo
10. Malta 12,73    33. místo

Nejlepší místa pro život

1. Island
2. Norsko
3. Finsko
4. Švédsko
5. Rakousko

20. Řecko
21. Německo
22. Lotyšsko
23. USA
24. Litva
25. Velká Británie

36. Kuba
37. Bělorusko
38. Česká republika
39. Bosna a Hercegovina
40. Brazílie

139. Sierra Leone
140. Nigérie
141. Etiopie

Nejzelenější města světa

1. Stockholm, Švédsko
2. Oslo, Norsko
3. Mnichov, Německo
4. Paříž, Francie
5. Frankfurt, Německo

15. New York, USA
16. Brusel, Belgie
17. Hamburk, Německo
18. Hongkong, Čína

38. Vídeň, Rakousko
39. Řím, Itálie
40. Sydney, Austrálie
41. Praha, Česká republika
42. Brisbane, Austrálie

68. Bangkok, Thajsko
69. Kuang-čou, Čína
70. Bombaj, Indie
71. Šanghaj, Čína
72. Peking, Čína 


Lékaři odkryli temné pozadí medicíny: To, co vám předepisujeme, bychom sami nebrali!


Tváří v tvář hrozivé diagnóze se lékaře často ptáme: Co byste dělali vy? Odpovědi specialistů jsou přitom často zarážející. To, co roky předepisují svým pacientům, by sami nebrali a nedělali, píše DailyMail.co.uk.
Proč a co místo toho doporučují?

Antidepresiva nikdy! Dr. Joanna Moncrieff, docentka psychiatrie na University College v Londýně
S 20-letou praxí v psychiatrii tvrdím, že antidepresiva bych nezačala brát za žádných okolností, ani kdybych měla sebevražedné myšlenky. Všechny výsledky ukazují, že tyto léky jsou jen o trochu účinnější než placebo. Což neznamená, že léčí depresi. Konečně, ani po všech těch letech mozkových vyšetření a skenů není potvrzeno, že za depresí je skutečně chemická nerovnováha. Tato nemoc je extrémní reakcí na okolnosti a nejlepší cesta, jak se z ní dostat, je zjistit příčinu. Někdy pomůže psychoterapie, změna prostředí, nová práce nebo vyřešení vztahových problémů. Jsou lidé, jejichž život vypadá ukázkově šťastně a přece trpí depresí, ale ani tam není potvrzeno, že jde o onemocnění mozku a že antidepresiva pomohou. Antidepresiva jsou psychoaktivní látky, což znamená, že pozměňují mysl, podobně jako marihuana nebo alkohol, což člověku ubírá z jeho přirozených schopností.

Dietolog proti dietám - Dr. Ian Campbell, všeobecný lékař / dietolog
Vše poukazuje na to, že diety dlouhodobě nefungují. Desítky let pracuji s lidmi, kteří chtějí zhubnout a mé zkušenosti ukazují, že jediná cesta, jak toho dosáhnout je ptát se "Proč?". Proč se potřebujeme uklidňovat jídlem, proč upřednostňujeme tučná jídla, proč pijeme příliš mnoho alkoholu a proč se nám nechce cvičit? To, co pacientům opravdu pomáhá, jsou techniky zaměřené na změnu chování a zvyků (podobné kognitivně-behaviorální terapii) kombinované s vedením deníku o stravě a určením si realistických cílů. Všechny diety a postupy slibující rychlé výsledky, ale končí opětovným přibráním hmotnosti.

Srdcař vidí vedlejší účinky léků - Profesor Kevin Channer, kardiolog
Statiny (léky na snížení cholesterolu) hrají velkou roli ve snižování počtu infarktů a mrtvic a v poslední době je lékaři předepisují skoro každému. Ale osobně bych je nebral, dokud bych neměl důkaz, že jsem v ohrožení života. Vždy, když si vezmete tabletku, musíte zvážit rizika a přínos. Statiny snižují šance na infarkt nebo mrtvici o 30%, takže ano, je zde jistý benefit, ale ve skutečnosti velmi malý. Pro mě, jako zdravého šedesátníka, nekuřáka, je riziko srdeční příhody 1%. Statiny by to snížilo na 0,7%. A protože jsem celý život předepisoval statiny, vím o jejich vedlejších účincích: bolest svalů, obecná ochablost a žaludeční potíže. Pokud zde není alespoň 3% riziko infarktu nebo mrtvice, nestojí to za to. Na druhou stranu, bral bych - a také beru - lék na snížení krevního tlaku. Vím, že věkem se bude jen zvyšovat, a také vím, že čím má člověk nižší krevní tlak, tím déle žije.

Vitamin C je zbytečnost - George Lewith, všeobecný lékař
Možná s tím mnoho pacientů nebude souhlasit, ale vitamin C zřejmě rýmu nevyléčí. Nijak neuškodí, ale není to žádný zázrak. Při zdravé stravě plné ovoce a zeleniny je váš imunitní systém schopen ochránit se i sám. Doplňky výživy s 500% doporučené dávky vitamínů jsou ztrátou času i peněz. Při nachlazení je naopak účinná echinacea.

Cvičit nestačí - Profesor Jack Winkler, výživový expert
Cvičení může být skvělá prevence proti tloustnutí, když máte pár kilo navíc. Ale pro obézní pacienty bohužel nestačí. Platí, že musíte spálit více kalorií než přijmete, takže pozor i na stravu.

Ortoped, který se vyhýbá rentgenu - Chris Walker, chirurg specializující se na ortopedii
Lékaři posílají lidi na RTG příliš často. Pacient si stěžuje na ztuhlost, nějaké bolesti a potíže a chce, aby se to řešilo. Na snímku vidět drobné opotřebení, které má většina lidí, ale jakmile mají v rukou diagnózu, například artritidu, stávají se oběťmi. Začnou brát protizánětlivé léky, bojí se cvičit a celkově se cítí mizerně. Přitom klouby milují pohyb, hlavně chůzi, plavání a jízdu na kole. Škodí jim běh a skákání.

Dietoložka říká ne sušeným jídlům - Helen Bond, dietoložka
Je třeba si všímat etikety. Majonéza nebo sýr se sníženým množstvím tuku mohou být stále pořádně tučné, i když méně, než jejich původní verze. Například čokoládový prostředek na podporu trávení McVitie má ve standardní verzi 86 kalorií, v nízkotučné 78, což je směšný rozdíl. Někdy se zase tuk nahrazuje cukrem.

Stop sprejům pro astmatiky - Profesor Mike Thomas, specialista na léčbu astmatu a onemocnění dýchacího ústrojí
Množství astmatiků si na sprejích vybuduje závislost a bez nich ztrácejí pocit kontroly. Každodenní užívání vysokých dávek steroidů však vede ke ztenčování kostí, lehké tvorbě zranění a zvýšenému riziku cukrovky a vysokého krevního tlaku. Pracuji na studii, která ukazuje, jak mohou astmatikům pomoci dýchací cvičení a zvládání úzkosti.

Dlouhé tréninky nepomáhají - Stuart Phillips, univerzitní profesor sportu
Kdysi jsem pravidelně hrál rugby, hokej a běhával jsem minimálně hodinu. Nyní takové dlouhé cvičení považuji za ztrátu času. Čísla z průzkumů ukazují, že mnohem účinnější jsou kratší fáze sportu - kolem 10 minut. Došel jsem k tomu po přezkoumání psychologických a fyzických přínosů.

Spánkový expert varuje před tabletkami na spaní - Dr. Guy Meadows, spánkový expert
Tabletky na spaní oslabují vaši víru, že dokážete usnout přirozenou cestou a způsobují psychickou i fyzickou závislost. Navíc, podle některých studií vám tyto léky "darují" do plusu jen 20-30 minut spánku, který celkově není osvěžující ani přirozený. Podobné pilulky mají smysl jen krátkodobě, například po vážných traumatech.

Skryté nebezpečí protizánětlivých injekcí - Andy Goldberg, chirurg/ortoped
Je to jedna z nejběžnějších léčebných procedur. Lékař vám na bolavou patu nebo nohu předepíše injekce se steroidy s protizánětlivým účinkem. Je to kletba mého profesionálního života. Pokud se injekce podá blízko šlachy, může to vést k její roztržení a následně k ploché nebo slabé noze. A pokud se steroidy dostanou na nesprávné místo, dokáží zničit tukové polštářky na chodi dl e, které tlumí otřesy při běhu a skocích. Pacient pak stoupá na ničím nechráněné kosti a pekelně to bolí. Navíc se to nedá léčit. Steroidní injekce jsou opodstatněné při artritidě, ale vzal bych si je pouze s kontrolou na ultrazvuku a po radě se zkušeným radiologem. Jinak pomáhá strečink, změna obuvi a odpočinek. Injekce by měly být poslední možností.

Tělo k nám občas vysílá varovné signály – chce nás tak upozornit, že něco není v pořádku. Naučte se ho poslouchat a včas rozpoznat problém. Co na tyto "bolístky" zaručeně zabere?

1. STRUPY V HLAVĚ
Nepříjemně svědivé stroupky jsou alergickou reakcí na vlasovou kosmetiku. Používejte tu pro citlivou pokožku.

2. Oteklá oční víčka
Příčinou oteklých víček či slzných váčků bývá většinou alergie, mohou však signalizovat také onemocnění ledvin.

3. Tik v oku
Nejčastější příčinou bývá stres, nedostatek minerálních látek a vitaminů či prostě jen málo spánku. Většinou odezní stejně tak rychle, jak se objevil. Pokud by ale trval delší dobu, měli byste se obrátit na vašeho lékaře. Ten vás nejspíš pošle k neurologovi.

4. Prasklá žilka v oku
Může upozorňovat na zvýšený krevní tlak. Nechte si ho pro jistotu změřit! Také nezaškodí nechat si změřit oční tlak.

5. Uzlíky nebo puchýřky na ušních LALŮČCÍCH
Malé puchýřky nebo zarudlé vřídky mohou signalizovat pakostnici.

6. Popraskané koutky úst
Znamení pro nedostatek vitaminů stopových prvků a minerálů. Chybí vám zejména bílkoviny a vitamin B12. Častými příčinami mohou být infekce, oparové viry nebo jiné bakterie.

7. Povlak na jazyku
Pokud je jazyk trvale potažený, mohou se škodlivé zárodky rozšířit i na dutinu ústní a způsobit bílý nebo šedavý povlak. Rovněž to může být známka začínajícího zánětu žaludeční sliznice.

8. "Knedlík" v krku
Škrábání v krku může znamenat počátek virózy. Pomůže sklenice studené vody, cukrovinka nebo žvýkačka.

9. Červené skvrny na dlaních
Jsou často znakem onemocnění jater. Také to může být příznak virového horečnatého onemocnění.

10. Bílé fleky na nehtech
Signalizují nedostatek vápníku. Okamžitě sáhněte po mléčných produktech nebo vápníkových tabletách!

11. Rýhy na nehtech
Podélné rýhy – málo balastních látek a tekutin. Příčné rýhy – porucha metabolismu či spála.

Divy lidského těla
V těle máme různé chemické prvky: železa na 1,5 cm dlouhý hřebík, uhlíku na 1000 tužek, síry, že by zabila všechny blechy na průměrném psovi.
Z tuku jednoho člověka se dá vyrobit 7 kostek mýdla (někdy i víc...)
Když spíme, tělo spaluje víc kalorií než při sledování televize
Potrava dorazí z úst do žaludku za sedm sekund
Pod prsty každé nohy se nachází víc než tisíc milliard bakterií
Aby tělo udrželo ve stoje stabilitu, zaměstná 300 svalů
Lidský vlas je schopen udržet váhu 3 kg
Játra dokáží obnovit funkci, i když jsou odstraněna z 80 %
Kromě otisků prstů máme i naprosto individuální otisky jazyka
Voda z člověka by naplnila 37litrový sud
Stehenní kost je pevnější než cement a v dolních končetinách se nachází čtvrtina všech kostí
Největší sval je hýžďový
Srdce ženy bije rychleji než muže
Ženy mrknou 2x častěji než muži
Kůže člověka váží 2x víc než jeho mozek
Obvykle ztrácíme 40 až 100 vlasů denně
Lidský mozek je z 80 % tvořen vodou a přestává růst v 18 letech. Jeho kapacita je 4 terabyty a lidské smysly dokáží každou vteřinu předat do mozku 100 milionů zpráv
V těle máme téměř 113 tisíc kilometrů žil
Slovo gynekologa
Nejlepším strojem na světě je vagina. Dá se nastartovat jedním prstem. Má schopnost samomazání. Může se v ní pohybovat jakýkoliv píst. Sama si umí vyměnit olej vždy po čtyřech týdnech. Jediná nevýhoda je, že řídící jednotka je tak zatraceně nespolehlivá....(Tohle prohlásil v roce 1912 doktor Hermann Otto Kloepneckler, význačný rakouský gynekolog)

Zpět